W zależności od historii zdrowia, możesz zastanawiać się, czy powinieneś pić mleko. Niektórym ludziom powiedziano, że powinni unikać mleka i innych produktów mlecznych z różnych powodów, w tym problemów trawiennych. Jednak wielu ekspertów zdrowotnych zgadza się, że mleko może być dla Ciebie dobre. W rzeczywistości wiele badań wykazało, że mleko jest pełne witamin i składników odżywczych, w tym wapnia, witaminy D i hormonów wzrostu.
Wapń
Oprócz tego, że mleko jest doskonałym źródłem wapnia, jest również dobrym źródłem białka, witaminy B12, ryboflawiny i kwasu pantotenowego. Te składniki odżywcze pomagają utrzymać mocne i zdrowe kości.
Jednak istnieje również wiele dyskusji na temat tego, czy picie mleka jest dobre dla Twoich kości. W rzeczywistości niektóre badania pokazują, że może ono faktycznie zwiększyć ryzyko osteoporozy – te słowa są twórczością specjalistów strony hospodaumostu.cz.
Oprócz tego, że mleko jest bogatym źródłem wapnia, jest również doskonałym źródłem witaminy D. Witamina D pomaga organizmowi wchłaniać wapń i utrzymuje poziom fosforanów we krwi na zrównoważonym poziomie. Możesz uzyskać witaminę D w żółtkach jaj, rybach, wzbogaconych zbożach i mleku.
Kolejną zaletą mleka jest to, że zawiera ono potas. Potas pomaga regulować ciśnienie krwi, co może zmniejszyć ryzyko chorób serca. Jednak zbyt duża ilość potasu może prowadzić do hiperkaliemii. Jeśli spożywasz zbyt dużo potasu, możesz również rozwinąć kamienie nerkowe.
Mleko jest również bogatym źródłem fosforu. Jest to niezbędny składnik odżywczy dla funkcjonowania mięśni i transmisji nerwowej.
Niektóre badania pokazują, że mleko może pomóc w zapobieganiu chorobom przewlekłym, takim jak cukrzyca i zapalenie kości i stawów. Jednak nie ma jeszcze wystarczającej ilości badań naukowych na ten temat.
Oprócz wapnia, mleko jest dobrym źródłem białka, witaminy B12 i witaminy D. W mleku znajdziesz również szereg innych składników odżywczych.
Suplementy wapnia mogą pomóc zwiększyć gęstość kości i zmniejszyć ryzyko osteoporozy. Nie zastąpią one jednak zdrowej diety. Dotyczy to zwłaszcza osób, które nie tolerują laktozy. Jeśli nie tolerujesz laktozy, nadal możesz znaleźć wapń w innych pokarmach. Oprócz mleka, możesz go znaleźć również w migdałach.
Witamina D
Kilka badań wykazało, że picie mleka jest zdrowe dla witaminy D. Jest to bardzo ważna witamina, ponieważ pomaga utrzymać poziom wapnia w Twoim organizmie. Odgrywa również ważną rolę w zdrowiu twoich kości. Brak witaminy D może powodować krzywicę, która może prowadzić do deformacji kości.
Oprócz oczywistych korzyści, mówi się, że picie mleka korzystnie wpływa na Twój układ odpornościowy. Badania pokazują, że wysoki poziom witaminy D jest związany ze zmniejszonym ryzykiem kilku nowotworów, w tym raka okrężnicy, piersi i prostaty. Nie jest to zaskakujące, ponieważ witamina D promuje zdrowie kości i pomaga w absorpcji wapnia.
Najlepszym sposobem, aby wiedzieć, czy otrzymujesz wystarczającą ilość witaminy D jest sprawdzenie jej poziomu we krwi. Jeśli poziom we krwi jest niższy niż 30 nanogramów na mililitr (nmol/L), masz niedobór witaminy D. Jednakże, jeśli twój poziom jest powyżej 50 nmol/L, jesteś bogaty w witaminę D.
Aby uzyskać więcej informacji, sprawdź panel składników odżywczych na opakowaniu mleka. Jeśli etykieta mówi, że 8-uncjowa porcja zawiera 25% twojej dziennej wartości witaminy D, to zawiera ona 2,5 mikrograma witaminy D.
Możesz również uzyskać witaminę D poprzez spożywanie pokarmów, które ją zawierają. Niektóre z najlepszych źródeł witaminy D obejmują olej z wątroby dorsza, jajka i tłuste ryby. Możliwe jest również uzyskanie witaminy D z suplementu witaminy D. Jeśli nie możesz uzyskać wystarczającej ilości witaminy D z pożywienia, możesz rozważyć zainwestowanie w lampę emitującą promieniowanie UV, która jest podobna do łóżka do opalania. Możesz go potrzebować w miesiącach zimowych, kiedy trudno jest uzyskać odpowiednią ekspozycję na słońce.
W zależności od wieku i płci, możesz potrzebować więcej lub mniej witaminy D. Na przykład niemowlęta potrzebują 5 miligramów dziennie, a dorośli 15 miligramów.
Laktoza
Przyjmowanie Laktoza zawarta w mleku jest zdrowa do picia, ale dla niektórych osób jest ciężka do strawienia. Może to powodować zaburzenia trawienia i prowadzić do innych problemów zdrowotnych. Na szczęście są sposoby, aby sobie z tym poradzić.
Nietolerancja laktozy występuje, gdy jelito cienkie nie wytwarza wystarczającej ilości enzymu laktazy do rozkładu cukru mlecznego. Enzym ten rozkłada laktozę na glukozę i galaktozę. Glukoza jest łatwo przyswajalna przez organizm i zamienia się w energię.
Objawy nietolerancji laktozy mogą się bardzo różnić w zależności od osoby. Niektórzy ludzie muszą całkowicie unikać mleka, podczas gdy inni mogą pić jego niewielkie ilości. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy można przyjmować laktozę.
Nietolerancja laktozy może również wystąpić w przypadku uszkodzenia lub zapalenia jelita cienkiego. Gdy tak się dzieje, jelito cienkie przestaje wytwarzać laktazę. Może to być tymczasowy problem lub może być trwały.
Laktoza jest naturalnym cukrem występującym w mleku. Przyjmowanie zbyt dużej ilości tego cukru może prowadzić do wzrostu zachorowań na choroby serca. Może również zwiększyć ryzyko zachorowania na raka.
Nietolerancja laktozy to schorzenie, które może dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Najczęściej występuje wśród osób pochodzenia afrykańskiego lub azjatyckiego. Może jednak wystąpić również u osób o innych rasach. Ludzie mogą rozwinąć nietolerancję laktozy w każdym wieku, więc upewnij się, że skonsultujesz się ze swoim lekarzem, aby dowiedzieć się, czy masz tę przypadłość.
Dieta w nietolerancji laktozy może pomóc Ci uzyskać potrzebne składniki odżywcze, nawet jeśli nie możesz jeść produktów mlecznych. Zarejestrowani dietetycy mogą pomóc Ci opracować plan, który będzie dla Ciebie odpowiedni. Mogą również zasugerować inne pokarmy, które dostarczą potrzebnych składników odżywczych.
Alternatywy na bazie roślin
Wybieranie roślinnych alternatyw dla picia mleka jest jedną z opcji dla osób, które nie tolerują laktozy lub mają chorobę zapalną jelit. Te alternatywy mogą być również dobrym wyborem dla osób, które mają alergie na mleko krowie. Popularność mlek roślinnych wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat.
Wiele roślinnych alternatyw jest obecnie dostępnych komercyjnie w niektórych krajach zachodnich. Mleka roślinne to napoje produkowane z ekstraktów roślinnych. Mają one kolor zbliżony do mleka i kremowy smak w ustach.
W celu poprawy smaku i stabilności mlek roślinnych, opracowywane są zaawansowane technologie przetwarzania nietermicznego. Technologie te ukierunkowane są na czynniki, które uniemożliwiają pomyślne przetworzenie mleka roślinnego. Mają one również potencjał, aby zachować mleko roślinne i zapewnić tanią alternatywę dla alergii na mleko krowie.
Niektóre z zalet mleka roślinnego obejmują bogatą zawartość białka, niską kaloryczność i niski poziom cholesterolu. Jednak nie są one tak odżywczo porównywalne do mleka krowiego.
Kilka roślinnych alternatyw mlecznych zostało uszeregowanych na podstawie zawartości białka i smaku. Zawartość białka w mlekach roślinnych była porównywalna z zawartością białka w mlekach sojowych i soi. Ponadto w mlekach roślinnych obecne były również śladowe minerały i węglowodany.
Badane są również właściwości funkcjonalne mlek roślinnych. Właściwości te ujawniają interakcje między składnikami żywności i zapewniają lepsze zrozumienie fizycznych atrybutów żywności.
Wykorzystanie roślin strączkowych zostało szeroko wykorzystane w alternatywach mlecznych bez nabiału. Jednakże, akceptowalność sensoryczna jest głównym czynnikiem ograniczającym. Zastosowanie mieszanek mlecznych z roślin strączkowych ma potencjał poprawy jakości mlek roślinnych.
Głównym wyzwaniem jest utrzymanie równowagi odżywczej w mlekach roślinnych. Aby to osiągnąć, należy opracować techniki fortyfikacji.
Hormony wzrostu
Pomimo twierdzeń, że stosowanie syntetycznych hormonów wzrostu u krów jest bezpieczne, niektóre badania sugerują, że stosowanie hormonów może prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych. Ponadto, niektóre firmy mleczarskie nie ujawniają w pełni stosowania hormonów, podnosząc kwestie społeczne i ekonomiczne.
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła stosowanie rBGH (rekombinowanego bydlęcego hormonu wzrostu) u krów w 1993 roku. Hormon ten jest produkowany przez przysadkę mózgową i jest naturalnie obecny we wszystkich mlekach. Jednak mleko od krów leczonych rBGH ma nieco wyższy poziom IGF-1 (insulinopodobnego czynnika wzrostu).
Stosowanie bydlęcych hormonów wzrostu jest zakazane w Kanadzie i niektórych innych krajach. Pomimo kontrowersji, Stany Zjednoczone od wielu lat zezwalają na stosowanie rBGH u krów mlecznych.
FDA stwierdziła, że mleko od krów leczonych rBGH nie jest bardziej ryzykowne niż mleko od krów nieleczonych. Jednak niektórzy eksperci nie zgadzają się z tym stwierdzeniem. Ponadto, FDA nie wymagała specjalnego oznakowania dla mleka od leczonych krów.
Hormon IGF-1 jest naturalnie obecny u ludzi i jest związany z rozwojem komórek. Badania sugerują jednak, że hormon ten może prowadzić do zwiększonego ryzyka zachorowania na raka. Unia Europejska zakazała stosowania rBGH w produktach mlecznych.
FDA zatwierdziła stosowanie rBGH u bydła mlecznego, ale Narodowy Instytut Zdrowia zwołał niezależny panel do oceny hormonu. Panel stwierdził, że stosowanie rBGH u bydła mlecznego nie zwiększa ryzyka dla konsumentów. Potrzeba jednak więcej badań klinicznych, aby określić związek między syntetycznymi hormonami wzrostu w żywności a zdrowiem ludzi.