Niezależnie od tego, czy lubisz się opalać, czy wolisz pozostać ciemna, prawdopodobnie zastanawiasz się, jaki wpływ na Twoje ciało ma słońce. Może ono mieć dramatyczny wpływ na Twoją skórę, oczy i nastrój. Jakie są więc sposoby, by się chronić?
Witamina D
Uzyskanie odpowiedniej ilości witaminy D ze słońca jest ważne dla Twojego zdrowia. Pomaga ona organizmowi wchłaniać wapń, który jest jednym z budulców kości. Witamina D jest również ważnym składnikiem odżywczym, który wspomaga układ odpornościowy. Uzyskanie wystarczającej ilości witaminy D może zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów.
Istnieje wiele różnych czynników, które określają, ile witaminy D wytwarza Twój organizm. Należą do nich pora dnia, pigment skóry i miejsce zamieszkania.
Witamina D jest produkowana w skórze, gdy jesteś wystawiony na działanie słońca. Ciemniejsze pigmenty skóry pochłaniają promienie UVB, więc Twój organizm może potrzebować więcej czasu na słońcu, aby wyprodukować taką samą ilość witaminy D, jak skóra jasna – cytat ten został zaczerpnięty ze strony resurse-umane-cdi.ro.
Najlepszą porą na uzyskanie odpowiedniej ilości witaminy D ze słońca jest południe. W tym czasie słońce znajduje się w najwyższym punkcie na niebie. Może być konieczne przyjmowanie suplementu witaminy D, aby upewnić się, że otrzymujesz wystarczającą ilość witaminy D.
Należy również zakrywać się, gdy przebywasz na słońcu. Noś okulary przeciwsłoneczne, kapelusz i odzież zakrywającą ciało, aby zmniejszyć ilość promieni UV, które uszkadzają skórę.
Może warto również poświęcić czas na suplementację witaminą D. Niedobory witaminy D mogą prowadzić do osteomalacji i miękkich kości. Jest to poważny problem zdrowotny. Możesz sprawdzić swój poziom witaminy D za pomocą badania krwi.
Uzyskanie wystarczającej ilości witaminy D jest ważne dla każdego, bez względu na wiek. Istnieje kilka produktów spożywczych wzbogaconych w witaminę D. Możesz również uzyskać witaminę D poprzez dietę i ekspozycję na słońce.
Możesz również uzyskać witaminę D poprzez suplementy, które zawierają witaminę D wytwarzaną przez promienie ultrafioletowe-B słońca.
Starzenie się skóry
Ci, którzy są zainteresowani tym, jaki wpływ ma słońce na starzenie się skóry, powinni wiedzieć, że istnieje wiele sposobów, aby pomóc chronić skórę. Jednym z nich jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych. Ponadto, stosowanie kremu z retinolem może zwiększyć obrót komórkowy. Wykazano, że produkty te zmniejszają zmarszczki i brązowe plamy.
Innym sposobem zapobiegania fotostarzeniu jest przebywanie na słońcu w środku dnia. Słońce emituje promienie UVA i UVB, które powodują uszkodzenia skóry. Promienie UVA wnikają głębiej w skórę, uszkadzając włókna kolagenowe i elastynę. Z kolei promienie UVB mają krótszą długość fali. Są one główną przyczyną oparzeń i uszkodzeń słonecznych.
Niektóre oznaki uszkodzeń słonecznych to zmarszczki, suchość i zaczerwienienie. Skóra może również stać się skórzasta. Jest to oznaka wyczerpania kolagenu. Ponadto, stała ekspozycja na promieniowanie UV przyspiesza rozpad kolagenu i powstawanie zmarszczek.
Promienie UV są również odpowiedzialne za raka skóry. Oparzenia słoneczne, melasma i rogowacenie aktyniczne są związane z przewlekłą ekspozycją na słońce. Dzieje się tak, ponieważ promienie UVB mają wysoką energię i są związane z wyższym ryzykiem rozwoju raka.
Do innych oznak uszkodzenia skóry przez słońce należą zmiany teksturalne. Może to sprawić, że Twoja skóra stanie się nierówna, przez co linie mimiczne staną się mniej widoczne. U niektórych osób pojawiają się piegi, które są spowodowane przez uszkodzone komórki produkujące pigment.
W przeciwieństwie do promieni UV, promieniowanie słoneczne nie będące promieniami UV jest niewidoczne dla ludzkiego oka. Promienie te mogą powodować piegi i rogowacenie aktyniczne.
Tego typu uszkodzenia mogą być niewielkie. Jednak mogą być również niezwykle znaczące.
Naukowcy stwierdzili, że osoby o ciemniejszej skórze są mniej narażone na rozwój uszkodzeń skóry. Stwierdzili również, że osoby starsze są bardziej narażone na rozwój soczewicy słonecznej.
Uszkodzenia oczu
Oprócz powodowania bolesnych oparzeń słonecznych, promienie UV mogą powodować poważne, długoterminowe problemy z oczami. Mogą one obejmować zaćmę i zwyrodnienie plamki żółtej. Te choroby oczu mogą wystąpić o każdej porze roku, ale są bardziej prawdopodobne w miesiącach letnich.
Uszkodzeniom oczu spowodowanym przez słońce można zapobiec, nosząc kapelusze i okulary przeciwsłoneczne podczas przebywania na zewnątrz. Jeśli masz uszkodzenia słoneczne, powinieneś również poddać się corocznemu badaniu wzroku, aby upewnić się, że wszystkie Twoje oczy są zdrowe. Podczas tego badania okulista może określić zakres uszkodzeń i zasugerować wszelkie niezbędne leczenie.
Promienie UV mogą uszkodzić rogówkę, która jest przezroczystym oknem oka w kształcie kopuły. Bez odpowiedniej ochrony, promienie UV mogą spalić rogówkę i spowodować utratę wzroku.
Innym schorzeniem oczu, które może być skutkiem uszkodzenia przez słońce, jest pterygium, czyli żółtawa narośl na spojówce (tkanka wyściełająca wnętrze oka). Narośla te są powszechnie spotykane u osób, które pracują na zewnątrz lub korzystają z łóżek opalających. Mogą one zakłócać widzenie oraz powodować zaczerwienienie i podrażnienie.
Innym rodzajem problemu z oczami jest photokeratitis, czyli forma uszkodzenia oczu, która jest spowodowana ekspozycją na promienie UV. Rogówka i soczewka pochłaniają większość promieni UVB.
Oprócz tego, że jest bolesne, photokeratitis może spowodować tymczasową utratę wzroku. Stan ten jest spowodowany przez promienie słoneczne UV przenikające do rogówki, co może powodować ból, zaczerwienienie i zamazanie widzenia.
Do innych chorób oczu należą zaćma i czerniak. W tym ostatnim przypadku, czerniak może tworzyć się na obszarze oka w pobliżu tęczówki. Zaćma to zmętnienie soczewki oka. Na szczęście zaćma jest uleczalna.
Zaburzenia nastroju
Zaburzenia nastroju są wiodącą przyczyną hospitalizacji osób dorosłych. Wiążą się z wysoką śmiertelnością. Mogą również zwiększać ryzyko popełnienia samobójstwa. Dobrą wiadomością jest to, że dostępnych jest wiele opcji leczenia. Najlepszym sposobem postępowania jest rozmowa z lekarzem o swoich objawach. Możesz także skorzystać z pomocy terapeuty, aby dowiedzieć się więcej o możliwościach leczenia.
Zaburzenia nastroju mogą być leczone za pomocą leków. Do najczęściej stosowanych leków należą leki przeciwdepresyjne i przeciwpsychotyczne. Skuteczne może być również połączenie psychoterapii i leków.
Istnieje wiele różnych rodzajów zaburzeń nastroju, w tym duże zaburzenie depresyjne (MDD) i choroba dwubiegunowa. Oba te zaburzenia wiążą się z nawracającymi epizodami depresyjnymi. U osób z chorobą dwubiegunową rzadziej występują pełne epizody maniakalne.
Osoby z MDD o charakterze sezonowym są narażone na wystąpienie epizodu depresyjnego w miesiącach letnich. Dzieje się tak dlatego, że letnie upały mogą prowadzić do niepokoju.
Nie wiadomo jeszcze, czy światło słoneczne może być przyczyną tych objawów. Istnieją jednak pewne teorie. Niektórzy naukowcy uważają, że receptory witaminy D w mózgu wpływają na nastrój. Istnieją również dowody na to, że zmniejszone światło słoneczne może zaburzać wewnętrzny zegar organizmu.
Inne badania wykazały, że osoby z SAD mają negatywne myśli o zimie. Myśli te są często powiązane z innymi problemami zdrowia psychicznego, takimi jak depresja i lęk. Jeśli lekarz podejrzewa u Ciebie zaburzenia nastroju, możesz zapytać o możliwe opcje leczenia.
Sezonowe zaburzenie afektywne jest rodzajem depresji, która dotyka około 10 milionów Amerykanów. Zaczyna się jesienią i zwykle trwa do miesięcy zimowych. Opcje leczenia obejmują leki, psychoterapię i terapię światłem.
Przedrakowe zmiany skórne
Osoby spędzające dużo czasu na słońcu są w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju przedrakowych zmian skórnych. Dzieje się tak, ponieważ promienie ultrafioletowe emitowane przez słońce mogą uszkodzić DNA w skórze. Te uszkodzone komórki mogą rosnąć w sposób niekontrolowany i przekształcić się w guzy.
Przedrakowe zmiany skórne najczęściej występują u starszych dorosłych. Osoby o jasnej karnacji i z rodzinną historią raka skóry są również bardziej narażone na rozwój przedrakowych zmian skórnych.
Rogowacenie aktyniczne jest jednym z najczęstszych rodzajów przedrakowych zmian skórnych. Zgrubienia te są zazwyczaj szorstkie i mają czerwony lub różowy kolor. Najczęstszym miejscem powstawania rogowacenia aktynicznego jest skóra wystawiona na działanie promieni słonecznych. Może jednak rozwijać się na obszarach ciała, które nie są często narażone na działanie promieni słonecznych.
Keratoacanthomas są guzami w kształcie kopuły, które zazwyczaj rosną powoli. U niektórych osób rozwija się więcej niż jeden AK. Jednakże, wiele keratoacanthomas kurczy się z czasem. Ryzyko przekształcenia się AK w raka płaskonabłonkowego skóry wzrasta wraz ze wzrostem liczby zmian.
Najczęstszym znakiem ostrzegawczym raka skóry jest owrzodzenie, które się nie goi. Jeśli się nie zagoi lub pojawi się w innym miejscu, należy zgłosić się do lekarza.
Najczęstsze rodzaje raka skóry to rak płaskonabłonkowy i rak podstawnokomórkowy. Wskaźnik rozpoznawalności jest znacznie wyższy w przypadku raka płaskonabłonkowego skóry. Biopsja może pomóc zdiagnozować rodzaj raka skóry, który u Ciebie występuje. Jeśli uważasz, że masz raka skóry, skonsultuj się z certyfikowanym dermatologiem.
Istnieje wiele różnych metod leczenia przedrakowych zmian skórnych. Opcje leczenia różnią się w zależności od rodzaju raka skóry, rodzaju zmian i lokalizacji zmian. Najlepszą profilaktyką jest unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce.